Dublin Core

Title

Czy kredyt samochodowy w ogóle się opłaca?

Subject

Zakup samochodu można sfinansować na różne sposoby. Osoby majętne mogą skorzystać z własnych oszczędności. Mniej bogaci mogą zaciągnąć pożyczkę u znajomych. Jeszcze inni mogą skorzystać ze środków kombinowanych, to jest po części środków własnych a po części środków innych osób, lub podmiotów. Do tej ostatniej grupy mogą należeć również te osoby, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu samochodowego.

Strata, czy zysk?

Oczywiście z góry podkreślamy, że zaciągnięcie takiego kredytu wiąże się z określonym ryzykiem. Z punktu widzenia kredytobiorcy, ryzyko to jest szczególnie wysokie, gdyż wiąże się z pewnym zabezpieczeniem materialnym, którym najczęściej jest kredytowane auto. Oczywiście w interesie banku leży przede wszystkim spłata gotówki (a nie zaspokojenie roszczeń aktywami trwałymi). Niemniej, to zabezpieczenie materialne jest w pewien sposób gwarancją preferencyjnych warunków udzielania kredytu. Chcąc liczyć na mniejsze oprocentowanie, musimy uwzględnić fakt, że dopóki nie spłacimy kredytu, prawnym właścicielem pojazdu jest nadal bank. Wiąże się to z pewnymi obostrzeniami (i zwiększonymi kosztami), aczkolwiek i tak w gruncie rzeczy jest to zależność korzystna dla Klienta.

Kredyty samochodowe ? na czym zyskujemy?

Inwestor chcący zaciągnąć kredyt samochodowy, może liczyć na szereg korzyści, z których najistotniejsze, to:

Niższa kwota oprocentowania w porównaniu do tradycyjnego kredytu gotówkowego o tej samej kwocie. Mitem jest stwierdzenie, że kredyty samochodowe udzielane są na niskie kwoty. W zależności od zdolności kredytowej Klienta i wyników negocjacji z bankiem, wartość takiego produktu finansowego może sięgać nawet 100 tysięcy złotych.

Możliwość przyspieszenia procedury przyznawania kredytu, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia osón po raz pierwszy zaciągających zobowiązanie tego typu.

Szereg korzyści dla osób rozpoczynających swoją działalność gospodarczą, która na dodatek jest ściśle uzależniona od kredytowanego w ten sposób pojazdu.

Możliwość sfinansowania za pomocą kredytu dodatkowych zobowiązań, takich jak np. ubezpieczenie samochodu (AC, OC, NNW), dodatkowych usług itd.

Pakiet korzyści nie jest w tym przypadku stały. Niektóre banki rozszerzają go o dodatkowe pozycje, które wiążą się z dodatkowymi usługami. Dlatego wybierając kredyty samochodowe, warto dokłanie przeanalizować każdą z ofert różnych banków, w celu wyboru optymalnego rozwiązania dla siebie.

Kredyty samochodowe ? kredyty dla każdego!

Faktem jest, że olbrzymi wachlarz ofert kredytów samochodowych sprawia, że są to rozwiązania optymalne dla każdego. Niektóre z nich są ściśle związane z ofertami dealerów samochodowych, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza kwestię nabycia pojazdu. Przykładową, bardzo ciekawą propozycją dla osób średnio majętnych, są kredyty finansujące połowę wartości określonego samochodu. W ten sposób nie tylko przyspieszamy spłatę całego zobowiązania, ale też możemy je rozbić na znacznie korzystniejsze raty. Nie bez znaczenia jest też możliwość zredukowania kosztów kredytu, które w tym wariancie i tak są relatywnie niskie.

Podsumowując, kredyty samochodowe są w większości przypadków znacznie korzystniejsze od ich traqdycyjnych odpowiedników. Oczywiście nie warto ich zaciągać, gdy brakująca kwota jest relatywnie niska. Niemniej decyzja o ich wyborze zawsze powinna być wypadkową dogłębnej analizy zysków i strat, które ? w powyższym artykule ? zostały z grubsza zdefiniowane. Jeśli o to zadbamy, rozwiązanie to będzie z pewnością korzystne dla naszego portfela.