Dublin Core

Title

Ubezpieczenia a kredyt hipoteczny

Description

Kredyt hipoteczny zawsze wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami o których w pierwszym etapie analizowania swojej decyzji o zaciągnięciu kredytu, często nie mamy pojęcia. Do takich opłat zaliczamy miedzy innymi dodatkowe ubezpieczenia. Jak się okazuje zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością wykupu bardzo często wielu ubezpieczeń, które mogą znacznie podwyższyć całkowity koszt kredytu.

Już od samego początku okresu kredytowania, aż do momentu uzyskania ostatecznie wpisu hipoteki do księgi wieczystej, będziemy zobowiązani opłacać tzw. ubezpieczenie pomostowe. Bardzo często jest ono pobierane w postaci marży powiększającej oprocentowanie kredytu o ok. 1 pp. lub z góry za kilkumiesięczne okresy. Ostateczny koszt będzie uzależniony od tego, jak szybko uda się załatwić formalności w sądzie związane z księgą wieczystą. Musimy mieć świadomość tego, że bank jest zobowiązany zwrócić nam składkę za okres, kiedy ubezpieczenie które opłacaliśmy nie było już konieczne.

Istnieje również coś takiego jak koszt ubezpieczenia niskiego wkładu, muszą go ponosić osoby niewnoszące wkładu własnego na poziomie wymaganym przez bank zazwyczaj jest to 20 proc. W większości banków. W takiej sytuacji brakująca kwota udziału własnego podlega ubezpieczeniu, które będziemy zmuszeni pokrywać. Zazwyczaj ta należność pobierana jest pod postacią podwyższonej marży, natomiast koszt zabezpieczenia trzeba opłacać, aż do momentu osiągnięcia wymaganego przez bank wkładu własnego wynoszącego w większości przypadków 20 procent.

Ubezpieczona musi być także nieruchomość która będzie zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Wiele banków czy też innych instytucji umożliwiają skorzystanie z własnej oferty ubezpieczeniowej. W sytuacji kiedy decydujemy się na samodzielne ubezpieczenie nieruchomości, musimy pamiętać o odnawianiu umowy, a także konieczności dokonania cesji praw z polisy na bank w którym zaciągamy kredyt hipoteczny.

Bank może również wymagać od nas dodatkowego zabezpieczenia kredytu w postaci cesji z ubezpieczenia na życie kredytobiorcy, które regularnie opłacamy. Tego typu ubezpieczenie jest jednak opcjonalne, banki wymagają go zazwyczaj od osób samotnych, starszych bądź też jedynych żywicieli rodziny. Niektóre instytucje i banki proponują swoim klientom wykup polisy NNW i od ryzyka utraty pracy. Takie dodatkowe ubezpieczenia nie są obowiązkowe jednak ich opłacanie może wpłynąć na obniżkę marży kredytowej.

Pamiętajmy jednak o tym, że każde dodatkowe ubezpieczanie zdecydowanie podniesie ostateczny koszt zaciąganego przez nas kredytu, dlatego też każdą taką decyzję powinniśmy dokładnie przeanalizować i sprawdzić czy będzie ona dla nas opłacalna. Jeżeli nie możemy sami podjąć decyzji powinniśmy skorzystać z pomocy dostępnych w Internecie kalkulatorów czy też porónywarek internetowych. Z pewnością rozwieją one nasze wątpliwości i pomogą podjąć korzystną decyzje której z pewnością nie pożałujemy.