Dublin Core

Title

Firma i kredyt – ocena przedsiębiorcy przez bank

Description

Właściciel działalności gospodarczej poszukuje na pewnym etapie dodatkowych pieniędzy przeznaczonych pod rozwój. Bank detaliczny to stosunkowo bezpieczny kredytodawca, a zatem ze względu na ograniczenie ryzyka większość klientów biznesowych wybiera podobną współpracę. Warto jednak zauważyć, że przedsiębiorca jest monitorowany inaczej pod względem zdolności kredytowej od klienta indywidualnego. W artykule poznasz najważniejsze elementy wykorzystywane w ocenie działalności gospodarczej przez banki detaliczne.

Zdolność kredytowa przedsięwzięcia biznesowego dotyczy przede wszystkim podstawowych wskaźników ekonomicznych. Bank detaliczny na pewno pozna wypłacalność przedsiębiorcy, a także zdolność do generowania zysku teraz i w przyszłości. Praca nad rentownością do jeden z najważniejszych punktów, jeżeli chcesz starać się o naprawdę poważne pieniądze. Im bardziej płynna firma, tym lepsze warunki kredytu otrzyma. Historia dotychczasowych spłat kredytów liczy się nieco mniej u przedsiębiorców, ponieważ kredyty dostają nawet niewielkie podmioty po przedstawieniu optymalnego biznes planu. Kredyt dla działalności gospodarczej jest zawsze ryzykowny dla banku detalicznego. Przekazanie informacje o potencjalne zbytu produktów, o branży, o stylu zarządzania to bardzo często niezbędne składniki przed podpisaniem umowy. Pożyczkodawca ocenia wiarygodność przedsiębiorcy, jego podejście do prowadzenia biznesu, kontakty z dostawcami i politykę komunikacji z odbiorcami produktów. Przy większych inwestycjach bank zbada również zaplecze technologiczne, kwalifikacje pracowników, powiązane z kapitałem zewnętrznym. W niektórych działalnościach majątek osobisty przedsiębiorcy wchodzi w skład biznesu, a w innych tylko wniesiona część. Przedsiębiorca zadłużony ma szansę na niezłe pożyczki w porównaniu do klienta indywidualnego. W biznesie ocenia się faktyczny potencjał spłaty na podstawie wielowymiarowych wskaźników.

Odrzucenie wniosku o kredyt firmowy przez bank może oznaczać, że instytucja po prostu nie widzi potencjału rentowności w branży. W wielu przypadkach na kredyt trzeba poczekać po upływie roku lub kilku lat. W tym czasie udowadniasz po prostu, że twój plan działa. Kredyty dla początkujących biznesmenów charakteryzują się wysokimi stawkami, a często również potrzebą wniesienia dodatkowych zabezpieczeń. Nie jest to zatem prosta perspektywa. Przed podpisaniem umowy o kredyt warto skompletować informacje o udziałowcach występujących na poziomie działalności gospodarczej. Przedstaw też dane o majątku, stwórz dokładny biznesplan, porównaj rodzaje kredytu w ofercie, bo czasami bardziej opłaca się kredyt gotówkowy dla klienta indywidualnego niż biznesowego ze względu na ograniczenie formalności. Pożyczki gotówkowe i tak wydajesz dowolnie, więc dla przedsiębiorcy to dobra wiadomość. Pamiętaj, że kredyt (faktyczny) różni się od pożyczki ustaleniem celu wydatkowania środków. Nie możesz wydać pieniędzy w kredycie inaczej niż zakłada to umowa. Kredyt dla biznesu opłaca się tylko w chwili potwierdzenia wskaźników projektu inwestycyjnego.

Firma zabiega o kredyt w bardziej formalny, skomplikowany sposób. Do wielu biznesów bank detaliczny wchodzi praktycznie w roli strategicznego inwestora, ale bez wpływu na zarządzanie działalnością gospodarczą. Biznes dofinansowany przez bank dostaje ogromną szansę na przyśpieszony rozwój. Aktualnie masz do wyboru wiele rodzajów kredytu, w tym ciekawe rozwiązania wykorzystywane wyłącznie w kryzysowych sytuacjach lub w celu poprawy płynności.