Dublin Core

Title

Najtańsze konto bankowe, czyli czym kierować się podczas wyboru

Description

W obecnych czasach posiadanie konta osobistego w banku jest nie tylko normą ale często wręcz wymogiem. To na konto otrzymujemy wynagrodzenie za wykonywaną pracę, dzięki niemu w łatwy sposób możemy swoje fundusze przelać na dowolny cel lub rozliczyć się np. z rachunków. Na co zdecydować się jeżeli dopiero zamierzamy otworzyć rachunek w banku? Po pierwsze, dla własnego komfortu, musimy sprecyzować czego oczekujemy od konta i jak będziemy z niego korzystać.

Głównym kryterium zapewne będzie to czy i jeżeli tak ile zapłacimy za prowadzenie konta w banku. Pamiętajmy, że sama opłata za prowadzenie konta nie jest jedyną i ostatnią związaną z naszym rachunkiem. Dlatego warto się przyjrzeć ofertom dostępnym na rynku. Nie tylko tym, które kuszą brakiem miesięcznych opłat za jego prowadzenie.

Internet czy oddział?

Coraz więcej konsumentów korzysta z usług przy pomocy Internetu. Dostęp do konta poprzez system online jest niezwykle cenny jeżeli chcemy zaoszczędzić lub zredukować czas jaki poświęcalibyśmy w tradycyjnym oddziale banku. Tym sposobem osobiście wykonujemy wszelkie transakcje i nie jesteśmy zmuszeni narażać się na długie kolejki do tzw. \"okienka\". Jeżeli taka forma korzystania z usług bankowych nam odpowiada, powinniśmy dowiedzieć się czy wszystkie czynności przeprowadzane przez Internet będą bezpłatne. Większość usług nastawionych na taki typ klienta oferuje nieodpłatne przelewy online, jednak w sytuacji gdy będziemy zmuszeni skorzystać z tradycyjnego oddziału, zapłacimy wysoką prowizję. Z drugiej strony osoby, które przywiązane są do wizyt w oddziale i dokonywania tam swoich transakcji, opłaty za takie usługi mają zminimalizowane. W takim wypadku musimy wybrać bank do którego mamy łatwy dostęp tzn. mieści się niedaleko naszego miejsca zamieszkania i odpowiadają nam godziny otwarcia oddziału. Internetowe konta online, prowadzone bez opłat posiadają często dodatkowe warunki takie jak konieczność by w pierwszych miesiącach na rachunek wpływały fundusze, zobowiązanie do comiesięcznego wypłacania z konta konkretnej kwoty itp.

Karta i bankomaty

Istotne jest to czy kartę otrzymamy bezpłatnie i jak wysokie opłaty będziemy musieli zapłacić za jej używanie. Wiele banków oferuje darmową kartę, gdzie jeżeli spełnimy odpowiednie warunki nie będą nam potrącane żadne dodatkowe prowizje. Najpopularniejszym warunkiem jest częste wydanie konkretnej sumy pieniędzy przy pomocy karty (np. 200 złotych miesięcznie) itp. Ważną informacją będzie dla nas fakt czy będziemy musieli płacić za wypłacanie pieniędzy z bankomatów, które nie są własnością banku. Jeśli tak musimy dowiedzieć się ile bankomatów jest bezpłatnych i czy są one ulokowane w dobrze dostępnych dla nas miejscach.

SMS z banku

Dużym udogodnieniem może być także dostęp do konta przy pomocy telefonu. Część banków posiada ofertę, która skierowana jest dla ich miłośników. Usługi, które są wykonywane przy pomocy telefonu wyglądają bardzo podobnie to tych jakie możemy wykonać przez Internet. Ciekawym dodatkiem będą powiadomienia SMS, które otrzymamy automatycznie w sytuacji gdy np. dokonamy większej transakcji lub otrzymamy przelew na nasze konto.

Decydując się na konkretny rodzaj konta poprośmy aby doradca w banku przedstawił nam tabelę opłat, porównajmy ją z ofertami kilku banków. Dobrym sposobem na wybranie konta osobistego będzie także rozważenie opinii wśród osób, które znamy i mają podobne potrzeby i oczekiwania wobec banku.