Dublin Core

Title

Co różni bank od parabanku?

Subject

Przed przejściem do meritum sprawy warto się zastanowić nad tym, co oznacza pojęcie parabanku. Już na początku należy sobie uświadomić to iż parabank to prywatna firma, która w niezbyt dużym stopniu może przypominać w swojej działalności rzeczywisty bank. Z tego względu dość duża część osób może posiadać strach przed ostatecznym zdecydowaniem się na wzięcie pożyczki w poza bankowej instytucji. Tak właściwie to wszystko może być uzasadnione kiedy będzie się brać pod uwagę różnego rodzaju afery, które mogą dotyczyć tego rodzaju instytucji. Do tej najbardziej głośnej można zaliczać oczywiście aferę z Amber Gold. W nadchodzącym sierpniu może minąć kolejny termin od jej wybuchu.

Z pewnością sektor pozabankowy ulega stabilizacji. Różnego rodzaju reklamy telewizyjne mogą się stawać częścią niezbyt rzetelną, tak może twierdzić opinia publiczna. Punkt widzenia prawa i parabank na czym to może polegać? Ta jednostka składa się z działania zdecydowanie innego aniżeli przepisy prawy czy banki korzystające z przepisów prawa bankowego. Bardzo często firmy pożyczkowe będą wykonywać różnego rodzaju działania opierając się o prawo cywilne. Jednak ono nie składa się z tak szerokiego zastosowania, ale to tutaj można mieć luki niezbędne do wykorzystania. Jeśli chodzi o bank to tak naprawdę tutaj każdy ma nadzór finansowy oraz gwarancję depozytu. Biorąc pod uwagę parabank to warto w tym przypadku uznać, że jest to shadow banking czyli szara strefa równoległych systemów bankowych.

Czy w obecnym prawie można odnaleźć zapis o parabankach? Nie należy tutaj szukać jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli chodzi o precyzyjną definicję parabanku to tak naprawdę brak jest tutaj kompletnej definicji. Polskie prawa oraz jego zapisy nie mogą definiować typowego pojęcia odnoście parabanku. Właśnie tutaj nie będzie się korzystać z pojęcia parabank lecz firma pożyczkowa. Takie terminy zostały utrwalone przez polskie społeczeństwo. Chcąc odróżnić bank od parabanku konieczne jest oczywiście znalezienie kilku poszczególnych cech o jakich warto wspomnieć. Do nich warto zaliczać gwarancję depozytu, podstawę prawna, niebezpieczeństwo dotyczące wniesionej kwoty, nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, udzielanie kredytów oraz pożyczek, chwilówki, prawna podstawa, pożyczki wykonane w kwadrans przez sieć on-line.